چهارشنبه, 21 تیر 1396 13:58

ماژول exhtml برای ایجاد موقعیت جدید در اپن کارت

نوشته شده توسط

exhtml یک ماژول رایگان و کاربردی برای لود سایر ماژول ها در داخل محتوای HTML است. برای این کار کافیست تا پس از ایجاد چیدمان اختصاصی html با استفاده از exhtm، ماژول های مورد نظر برای لود را فعال و در داخل این چیدمان با استفاده از یک کد کوتاه، درج کنیم. ماژول های تعیین شده در زمان لود صفحه، به صورت خودکار در موقعیت های تعیین شده نمایش داده خواهند شد.

مدتی قبل برای طراحی یک فروشگاه اینترنتی نیاز به اضافه کردن ماژول ها در ساختار کمی پیچیده تر از حالت دو و سه ستونی بودم. برخلاف بسیاری از همکاران دوست ندارم از قالب ها و یا سایت های آماده استفاده کنیم چون هرچند با استفاده از قالب های آماده هرچند در زمان کمتری می توان فروشگاه/سایت اینترنتی را طراحی کرد و نتیجه کار هم از لحاظ بصری و کارایی کمی بهتر هست ولی عملا کنترل کمتری بر روی قسمت هایی که به صورت آماده استفاده شدند دارم و در نتیجه باید در صورتی که امکان ویرایش این قسمت ها نباشه، نیازهای کارفرما رو تغییر بدم.

در این مورد هم هرچند قالب های آماده چنین قابلیتی رو ارایه می دن بهتر دیدم تا راه حل خودم رو برای این کار پیدا کنم. راه حلی که شرکت های قالب ساز و طراح، نه تنها برای اپن کارت بلکه برای خیلی از سیستم های فروشگاه ساز و مدیریت محتوای دیگه استفاده می کنند، لود ماژول ها در مکان های دلخواه هست. به این صورت که ابتدا طرح مورد نظر توسط ابزارهایی که ارایه می کنند توسط کاربر ایجاد شده و مازول هایی که باید در هر یک از قسمت های آن لود شوند، مشخص می شوند و در زمان اجرا و مشاهده سایت توسط بازدیدکننده‌ها، در واقع این طرح به همراه ماژول های موجود در آن لود می شوند.

ماژول exhtml، یک ماژول ساده اپن کارت بر اساس ماژول استاندارد html خود اپن کارت هست. با همان تنظیمات و کارآیی، به جز اینکه می توان با اضافه کردن کد کوتاهی، هر ماژول دیگه ای رو در داخل اون لود کرد و نمایش داد. برای این کار کافیه ابتدا یک نمونه از ماژول exhtml رو ایجاد کنیم و به هر صفحه ای که می خواهیم اضافه کنیم. در مرحله بعد طرح مورد نیاز رو برای نمایش ماژول ها رو در داخل این نمونه ایجاد می کنیم. برای ایجاد این ساختار مورد نظر کافیه با html و css آشنا باشید که در این صورت تقریبا می تونید هر نوع ساختار و شکلی رو برای چیدمان ماژول ها ایجاد کنید.

در مرحله بعد ماژول هایی که مایل هستید در این چیدمان نمایش داده بشن رو در داخل همان نمونه قبلی، وارد می کنید. روش درج ماژول های مورد در exhtml خیلی ساده هست. کافیه تا کدی شبیه کد زیر رو در قسمت مورد نظرتون اضافه کنید:

[{"module_id" : 42 , "module_type" : "latest"}]

در کد بالا، ماژول exhtml در زمان اجرا، ماژول با ID شماره ۴۲ و از نوع ماژول latest رو پیدا کرده و در مکان تعیین شده لود می کنه. به همین سادگی!

ماژول exhtml بر روی نسخه های 2.3.0.0 و 2.3.0.1 و 2.3.0.2 نصب و تست شده و علاوه بر ریان انگلیسی فایل های زبان فارسی رو هم داره. ماژول exhtml به صورت اپن سورس بوده و هم از طریق گیت هاب و هم از طریق مارکت اپن کارت قالب دریافت هست.

لینک ماژول در مارکت اپن کارت لینک سورس ماژول در گیت هاب فیلم آموزش نصب و استفاده از exhtml  

 

خواندن 757 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 21 تیر 1396 14:34

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.