یکشنبه, 14 آبان 1396 14:52

استفاده از اپن استریت مپ به جای گوگل مپ

نوشته شده توسط

با رونمایی و آغاز به کار چند سرویس تاکسی آنلاین در شهر تهران، به تندریج تب و تاپ این نوع نرم افزارها برای سایر سرویسهای مشابه در خود شهر تهران و سایر شهرها مثل تبریز، اصفهان و مشهد بالا گرفت طوری که حتی بعضی از شرکت های نرم افزاری اقدام به تهیه نرم افزارهایی به این منظور و فروش آن به افراد و شرکت های متقاضی کردند. رنج های مختلفی از این نوع نر افزارها از ۴ میلیون تا چند ده میلیون تومان می توان پیدا کرد. اما برای یک تیم تولید کننده نرم افزار گزینه اول ایجاد نرم افزار از صفر هست. ما هم از این قاعده مستثنی نبودیم!

یکی از اصلی ترین قسمت های این نوع نرم افزارها، نقشه ها هستند. طوری که کاربر بتواند نقطه هایی را به عنوان مبدا و مقصد انتخاب کرده و بقیه ماجرا. تقریبا تمام سیستم های مبتنی بر موقعیت که در حال حاضر در ایران ارایه شدند، از سرویس های موقعیت یابی گوگل هم در قسمت وب و هم در قسمت نرم افزارهای موبایل استفاده شده است. البته با توجه به کارآیی و سهولت استفاده از این سرویسها، این مورد تا حدود بسیار زیادی قابل توجیه و منطقی به نظر می رسد. به عنوان یک برنامه نویس، چرا باید برای نرم افزاری که به صورت استارتاپ اجرا می شود و شاید هیچ وقت به حد مورد نظر از نظر کاربرد هم نرسد، دنبال گزینه ای به غیر از گوگل باشیم؟

 سرویس مپ گوگل یک سرویس فوق العاده است بدون هیچ شکی اما دو مورد در رابطه با این سرویس وجود دارد که باعث شد قبل از شروع کار، زمان کافی برای بررسی سایر ابزارها صرف کنم. مورد اول محدودیت در استفاده از این سرویس به صورت رایگان است. سرویس های نقشه گوگل ب صورت رایگان قابل استفاده هستند و نیازی به پرداخت هیچ هزینه ای نیست (این مورد در مورد نرم افزارهایی که شاید هیچ وقت از مرحله شروع جلوتر نروند کاملا صدق می کند). اما برای استفاده بیش از حد تعیین شده (اگر اشتباه نکرده باشم 25000 درخواست در روز) نیاز به پرداخت هزینه خواهد بود.

البته مطمئنا نرم افزاری که به این محدودیت استفاده روزانه برسد، توانسته جای خود را در بین کاربران باز کند و طبیعتا درآمد خود اپلیکیشن قادر خواهد بود این نوع هزینه ها را پوشش دهد. پس این مورد به تنهایی مشکلی در استفاده از سرویس نقشه گوگل ایجاد نمی کند.

مورد دوم، خود شرکت گوگل است. همانطور که می دانید ایران جزو کشورهایی هست که شرکتهای امریکایی محدودیت هایی برای ارایه خدمات به آنها دارند. گوگل هم از این قاعده مستثنی نیست و محدودیت هایی در ارایه سرویس های مختلف خود به کاربران ایرانی در نظر گرفته است. مثلا یکی از مهمترین بخش های گوگل، دسترسی به داکیومنت های برنامه نویسی و همچنین کنسول مخصوص برنامه نویس‌ها، برای کاربران ایرانی بسته است ( در حالی که سرویس هایی که استفاده از انها به نفع گوگل هستند، باز هستند مثل موتور جستجو و مرروگر کروم) و هر لحظه ممکن است دسترسی به سایر قسمت های از جمله سرویس های مرتبط با نقشه با این نوع محدودیت مواجه شود که در این حالت عملا بسیاری از سرویس های مبتنی بر نقشه داخل ایران دچار مشکل خواهند شد.

سرویس نقشه گوگل شاید بهترین در زمینه خود باشد اما تنها گزینه پیش رو نیست. سرویس های دیگری مثل سرویس های نقشه بینگ میکروسافت ( تا حدودی با همان مشکلات گوگل) یا مپ باکس یا چند سرویس پولی دیگر وجود دارند که می توان برای موقعیت یابی در نرم افزارها استفاده کرد اما شاید بهترین رقیب برای گوگل مپز، اپن استریت مپ باشد.

اپن استریت  مپ

اپن استریت مپ (Openstreetmap) یک سرویس رایگان و اپن سورس با ایده جمع آوری اطلاعات جغرافیایی با همکاری خود مردم است (به زبان خیلی ساده) در واقع بر خلاف شرکت هایی مثل گوگل، اطلاعات این سرویس توسط خود مردم یا شرکتهای کاربر آن ثبت می شوند و به صورت رایگان قابل دریافت و استفاده توسط هر فرد دیگری هستند.

هر چند برای استفاده از این سرویس می توان از سرور openstreetmap.org استفاده کرد اما همانطور که ر راهنمای این سرویس نوشته شده است، نباید استفاده بیش از حد از این سرور کرد و هیچ ضمانتی هم برای در دسترس بودم دائم سرور نیست پس باید یا سرور مخصوص خودتون رو راه اندازی کنید یا اینکه با در نظر گرفتن راه حل هایی مثل کش کردن نقشه ها، بار اضافی بر روی سرور اصلی ایجاد نکنید.

همچنین بر خلاف گوگل مپ که تمام سرویس های مربوط به نقشه به صورت متمرکز ارایه می شوند، OSM فقط سرویس لود و نمایش نقشه ها را ارایه می دهد و برای سرویس های دیگری مثل مسیریابی یا ترجمه نقاط جغرافیایی به ادرس های قابل فهم و بر عکس، باید از نرم افزارهای ثانویه که برای OSM ارایه شده اند استفاده کرد.

سرویس مسیریابی  OSRM

سرویس آدرس دهی Nominatim

 

امیدوارم بتونم اگر فرصتی پیدا کردم، نحوه ایجاد سرور کش نقشه های اپن استریت مپ، نصب نرم افزار مسیریابی OSRM و نصب و راه اندازی سرور  Nominatim رو آ«اده کنم. اگر سازمان یا شرکتی می شناسید که از این ابزارها استفاده می کنه خوشحال می شم نوع استفادشون از این سرویس ها رو بگید.

خواندن 407 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 14 آبان 1396 15:40

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.