چهارشنبه, 22 دی 1395 08:34

معرفی تعدادی از سیستم های فروشگاه ساز

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

برنامه نویسی و توسعه نرم افزار یکی از کارهایی هست که در طی آن، آموزش هیچ وقت به پایان نمی رسد. بر عکس هر چه قدر بیشتر آموزش داده می شود حیطه های جدیدتری پیدا می شوند که باید قدم در راه یادگیری آنها گذاشته شود. بیش از نیم دهه از جوملا برای پیاده سازی انواع وب سایت های اینترنتی استفاده کردم و البته همیشه گزینه های مختلفی برای امتحان کردن بودند، یکی از این گزینه ها که گزینه بسیار جذابی هم هست و البته همیشه در مقابل وسوسه آن مقاومت کردم، وردپرس است.طراحی وب سایت اینترنتی با وردپرس در تبریز

وردپرس یک سیستم مدیریت محتوا است که هر چند برای ایجاد وبلاگ و سایت های اطلاع رسانی ایده آل است اما کمتر نوع سایتی می توان پیدا کرد که با وردپرس و گنجینه بی پایان افزونه های آن، قابل پیاده سازی نباشد. از سایت های جامعه مجازی گرفته تا سایت های فروشگاهی.

جوملا امکانات فوق العاده ای برای ایجاد انواع وب سایت های اینترنتی و فروشگاهی ارایه می دهد اما وردپرس با سادگی و سهولت استفاده یکی از گزینه های عالی برای طراحی وب سایت اینترنتی است. البته علاوه بر مزایای بیشماری که وردپرس به همراه دارد، افزونه های بیشماری هم برای این سیستم ارایه شده اند که اکثر رایگان هستند. افزونه هایی مانند ووکامرس برای ایجاد فروشگاه اینترنتی و همچنین افزونه ای که بسیار علاقه‌مند هستم در پروژه های آتی از آن استفاده کنم، ایزی دیجیتال دانلود یا به اختصار EDD.

طراحی وب سایت فروش فایل مجازی با اددEDD یک افزونه برای وردپرس است که قابلیت فروش فایل یا محصولات دیجیتال مانند کتاب الکترونیکی یا آهنک یا فایل های اجرایی و هر نوع فایل دیگری را به آسانی به وبسایت وردپرسی شما اضافه می کند. استفاده از این افزونه بسیار آسان است ولی مانند افزونه های دیگر باید با طرز استفاده از وردپرس آشنایی کافی داشته باشید.

در کنار EDD، کامپوننت جالب دیگری که برای ایجاد یک فروشگاه اینترنتی فروش فایل نظزم را جلب کرده، کامپوننت digicom از شرکت themexpert هست که پوسته ها و افزونه های خیلی مفیدی برای جوملا ارایه می دهد. کامپوننت digicom، یک کامپوننت تقریبا جدید و البته رایگان از این شرکت هست که باید اعتراف کنم خیلی بیشتر از EDD برای من جالب بود و تنها دلیلی که فعلا ایزی دیجیتال دانلود رو نسبت به اون ترجیح می دم، بیشتر شناخته شده تر بودن ادد و همینطور تعداد کاربران بیشتر برای آن هست. البته وجود درگاه های پرداخت بیشتر برای ادد هم دلیل دیگر برای ارجحیت ادد نسبت به دیجی کام هست که امیدوارم درگاه های پرداخت بیشتری برای این کامپوننت کامل فروش اینترنتی کالاهای دیجیتال برای جوملا ارایه بشود.

جوملا افزونه های خیلی زیادی برای ایجاد فروشگاه های اینترنتی هم به صورت رایگان و هم به صورت تجاری دارد. ویرچومارت شاید شناخته ترین و پرکاربردترین این نوع افزونه ها برای جوملا باشد (که البته من هیچ وقت نتوانستم حس خوبی بهش داشته باشم!). یکی دیگر از این افزونه ها، هیکاشاپ هست که به اعتقاد من یکی از بهترین گزینه ها برای فروشگاه اینترنتی بر پایه جوملا هست.

ایرادی که هیکاشاپ برای من داشت، غیر رایگان بودن قسمت هایی از آن بود. هرچند طبق معمول نسخه های نال شده یا تجاری ان با کمی جستجو پیدا می شود اما طبق عادت قدیمی ترجیم می دهم از افزونه های پولی، به صورت رایگان استفاده نکنم، شاید در آینده اگر نیاز به استفاده از هیکاشاپ داشته باشم، به طریقی نسخه پولی آن را خریداری بکنم.

و باز هم گزینه دیگری برای فروشگاه اینترنتی بر پایه جوملا، j2store.

j2store یک تفاوت عمده با ویرچومارت یا هیکاشاپ دارد. در j2store هر مطلب عادی جوملا می تواند یک محصول برای فروش باشد. j2store کاملا رایگان بوده و هرچند قسمت هایی از آن نیاز به پرداخت هزینه دارد اما تقریبا قسمت های مورد نیاز، به صورت رایگان قابل استفاده هستند. درگاه های پرداخت تقریبا مناسبی برای آن ایجاد شده اند و به دلیل اینکه از مطالب خود جوملا به عنوان محصولات استفاده می کند، قابلیت اختصاصی سازی زیادی به توسعه دهنده می دهد.طراحی فروشگاه اینترنتی با j2store بر پایه جوملا

با استفاده از j2store می توانید یک فروشگاه اینترنتی کامل هم برای فروش محصولات فیزیکی و هم محصولات دیجیتال، بر روی سایت جوملای خود،‌ ایجاد کنید. متاسفانه زمان زیادی برای تست قسمت های مختلف این کامپوننت صرف نکردم ولی در کنار digicom، دو کامپوننتی هستند که در اولین فرصت زمان بیشتری برای تست و استفاده از آنها، در نظر خواهم گرفت.

موارد بالا، هر کدام افزونه های کاملی در نوع خود هستند اما همه آنها برای اجرا باید بر روی ورد پرس یا جوملا نصب شوند. این می تواند یک مزیت و در عین حال یک محدودیت برای این افزونه های فروشگاه ساز باشد. برای مثال برای استفاده از ایزی دیجیتال دانلود، باید آشنایی کافی با وردپرس داشته باشید. در عین حال همین مورد باعث می شود همزمان با طراحی فروشگاه فروش فایل، یک وبلاگ کامل هم داشته باشید. بر خلاف موارد بالا، سیستم های دیگری برای ایجاد فروشگاه اینترنتی وجود دارند که مستقل از سیستم های دیگر هستند. سه سیستم فروشگاه ساز مستقل که کابران بیشتری نسبت به سایر سیستم های مشابه دارند، مجنتو، اپن کارت و پرستاشاپ هستند.

هر کدام از این سه سیستم، تقریبا تمام امکانات مورد نیاز برای یک فروشگاه اینترنتی کامل را به صورت رایگان ارایه می دهند البته هر کدام با روش مختص خود. مطلب بسیار زیادی برای مقایسه این سیستم هاو نقاط ضعف و قوت هر یک در اینترنت وجود دارند. و باید اعتراف کنم اینتخاب یکی از بین این سه گزینه واقعا سخت هست.

اولین سیستم فروشگاه سازی که استفاده کردم، اپن کارت بود که به خاطر سادگی و سهولت عالی آن، خیلی راحت توانستم اولین فروشگاه اینترنتی خود را راه اندازی کنم (البته لوکال و آزمایشی) و همین سادگی و سهولت استفاده باعث شد تا مدت ها به دنبال گزینه دیگری نباشم. البته پرستاشاپ گزینه بعدی برای ایجاد فروشگاه اینترنتی بود که به دلیل پیچیدگی کمی بیشتر از اپن کارت، نتوانستم به صورت کامل مورد استفاده قرار دهم ( و شاید هیچ وقت دیگر تا زمانی که اپن کارت و مجنتو هستند هم فرصت استفاده از آن دست ندهد) اما مجنتو شاید گزینه بعدی برای یادگیری فروشگاه ساز اینترنتی باشد. در حال حاضر اپن کارت بهترین گزینه برای من برای طراحی سریع و کم دردسر انواع فروشگاه های اینترنتی است و فکر می کنم تمام امکانات و ماژول های مورد نیاز برای راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی متوسط را در اختیار من قرار می دهد.

طراحی فروشگاه اینترنتی با استفاده از اپن کارت در تبریز

از طرفی سادگی بسیار زیاد اپن کارت هم زمان و انرژی مورد نیاز برای پیاده سازی و طراحی فروشگاه اینترنتی را برای من به عنوان طراح کاهش می دهد و هم پروسه آموزش بسیار کمتری برای مدیریت فروشگاه، نیاز دارد. خوشبختانه ماژول ها و قالب های مختلفی برای اپن کارت به صورت پولی یا رایگان وجود دارند و اکثر ماژول های مورد نیاز برای درگاه های پرداخت نیز ارایه شده اند.

در صورتی که سیسم یا افزونه دیگری برای ایجاد فروشگاه اینترنتی می شناسید، لطفا با من درمیان بگذارید.

 

خواندن 788 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 11 بهمن 1395 07:18

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.