چهارشنبه, 22 دی 1395 10:20

باورهای نادرست درباره تجارت الکترونیک

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

بسیاری از افرادی که می خواهند تجارت الکترونیکی خود را آغاز کنند معمولا افکار نادرست یا غیرمنطبق بر واقعیت‌هایی درباره تجارت در بستر اینترنت دارند و گاهی همین افکار نادرست باعث می شوند تا زمان و هزینه‌های صرف شده به نتایج مورد نظر منجر نشوند. در ادامه به بررسی تعدادی از این باورهای نادرست می پردازیم.

فعالیت در تجارت الکترونیکی،‌ آسان است.

شاید بزرگترین اشتباهی که یک کارآفرین در زمان شروع به فعالیت در حیطه تجارت الکترونیک می کند، اعتقاد به آسان بود این نوع فعالیت می باشد. البته در مقایسه با روش‌های تجارت سنتی، تجارت الکترونیکی بسیار کم هزینه‌تر است اما مانند هر نوع فعالیت دیگر، کسب و کار الکترونیکی نیز پیچیدگی‌های مختص خود را دارد. تجارت آنلاین، دشوار و وقت‌گیر است و هرچند نیاز چندانی به انجام کارهای سنگین فیزیکی ندارد ولی کارهای به مراتب زیادتر و متنوع‌تری برای راه‌اندازی و گسترش کسب و کار اینترنتی باید انجاد شوند.

با فعالیت در اینترنت، به سرعت ثروتمند خواهید شد!

هدف هر کسب و کاری، کسب درآمد است و کسب و کار‌های اینترنتی نیز از این قضیه مستثنی نیستند اما مانند هر نوع فعالیت دیگری، کسب درآمد بسیار بالا در زمان اندک، دروغ و سرابی بیش نیست. حتی ممکن است این شعار، دامی برای کلاهبرداری از کاربران تازه کار نیز باشد. چه شعاری بهتر و اثر بخش تر از زودثروتمند شدن بودن صرف زمان و پول و انرژی کافی؟ یک کارآفرین باید به جای دل سپردن به این نوع دروغ‌ها، نیازهای اصلی مصرف‌کننده‌ها را شناخته و بر روی برآورده‌سزی آنها سرمایه‌گذاری کند.

مثل تمام تجارت‌ها، پول حرف اول را می زند.

تاثیر پول و سرمایه زیاد در تجارت آنلاین، می تواند به صورت یک چاقوی دوطرفه عمل کند. مطمئنا با وجود سرمایه کافی خواهید توانست از بازار‌های بهتری استفاده کنید، افراد متخصص را جذب کنید و حجم بیشتری از تبلیغات و منابع را در اختیار داشته باشید اما استفاده نادرست از هر یک از منابع و سرمایه در نظر گرفته شده، می تواند هزینه زیادی برای تجارت انلاین ایجاد کرده و در نهایت باعث شکست آن شود. حقیقت این است که در تجارت الکترونیک، طرح‌های نوآورانه و هوشمندانه و استفاده از روش های تبلیغاتی و مدیریت کارآمد می تواند در درازمدت تاثیر بیشتری از حجم سرمایه استفاده شده، بر روی کسب و کار اینترنتی داشته باشد.

تجارت الکترونیکی، رایگان است!

همانند باور قبلی، تجارت الکترونیکی نیز برای توسعه و فعالیت مفید، نیازمند صرف هزینه است. در مقایسه با راه اندازی یک فروشگاه در هر نقته از شهر، راه اندازی یک وب سایت فروشگاهی هزینه به مراتب پایین تری نیاز دارد و حتی می توان بدون صرف هزینه ای، یک فروشگاه اینترنتی دایر کرد اما برای ادامه و گسترش تجارت انلاین و در نهایت کسب درآمد مورد نظر، باید هزینه های مختلفی پرداخت شود. مانند هزینه زمانی برای به روز نگه داری یا ارتباط با کاربران، تهیه محتوای مناسب و جذاب، تبلیغات و جذب کاربران و ....

بنابراین هرچند هزینه‌های تجارت آنلاین نسبت به هزینه‌های یک تجارت سنتی، بسیار کمتر است اما در هر مرحله از توسعه تجارت الکترونیکی، باید هزینه های مختلفی پرداخت شود. بهترین روش برای تامین این هزینه‌ها، استفاده از درآمد‌های خود کسب و کار است.

هر کسی می تواند از طریق اینترنت، درآمد کسب کند.

در حالت کلی تا زمانی که دست به کار نشده اید و هزینه‌های زمانی و مالی و انرژی لازم را بر روی کسب و کار انلاین خود متمرکز نکرده‌اید، نباید انتظار کسب درآمد از طریق اینترنت را داشته باشید.

برای شروع یک کسب و کار انلاین، دیر شده است.

بیشتر صاحبان کسب و کار آنلاین دوست دارند بگویند : "خیلی دیرشده است، کلی رقیب وجود دارد، باید جمع کنم بروم خانه، دنیای اینترنت خیلی پیچیده است و ...". می دانید چرا؟ زیرا هرچقدر رقبای کمتری داشته باشند، درآمد آن ها بیشتر خواهد بود. حقیقت این است که هیچگاه برای شروع کار دیر نیست. شروع یک تجارت الکترونیکی نیز از این مقوله مستثنا نیست. نه اینترنت و نه شما ناپدید نخواهید شد. آمار و ارقام سالانه نشان می دهند که شمار خریداران اینترنتی رو به افزایش هستند و میزان صرف هزینه آن ها و نیز شمار افرادی که آنلاین می شوند رو به افزایش است.

اگر تا به حال به جمع کسب و کار‌های اینترنتی وارد نشده اید، همین حالا بهترین فرصت برای شروع است، افراد متخصص زیادی هستند که می توانید از آنها مشاوره و راهنمایی بخواهید. هم اکنون کسب و کار آنلاین خود را شروع کنید.

خواندن 682 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 11 بهمن 1395 07:17

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.