دوشنبه, 27 دی 1395 17:51

در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی مرتکب این ۹ اشتباه نشوید!

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

شاید شما هم تمایل داشته باشید تا از شبکه‌های اجتماعی برای توسعه کسب و کار خود استفاده کنید و یا اینکه در حال استفاده از آنها برای همین منظور هستید. شبکه‌های اجتماعی مانند هر اجتماع دیگری شامل باید‌ها و نباید‌هایی است که در انجام فعالیت‌های مختلف در آنها، باید در نظر گرفته شوند و در صورتی که این شبکه‌های اجتماعی برای معرفی محصولات و خدمات خود استفاده می کنید در صورت عدم رعایت این نکات، نه تنها ممکن است باعث عدم دستیابی مناسب به اهداف در نظر گرفته شده شود، بلکه در مواقعی باعث خدشه دار شدن برند و کسب و کار  شما نیز خواهد شد. در ادامه به ۹ اشتباه بزرگی را که در بازاریابی در شبکه‌های اجتمایی ممکن است مرتکب شوید، مرور خواهیم کرد:

۱- ارسال بیش از حد مطالب

یکی از متداولترین اشتباهاتی که ممکن است در شبکه‌های اجتماعی انجام دهید، انتشار پی در پی و بیش از اندازه محتوا در انهاست. البته نمی توان زمان یا تعداد دقیقی از محتوایی که باید ارسال شوند تعیین کرد چرا که این موضوع، برای شبکه ها و نوع کاربران می تواند متفاوت باشد. می توانید برای تعیین زمان مناسب و تعداد و دفعاتی که در طی روز محتوا ارسال کنید، از روش آزمون و خطا استفاده کنید و به مرور بهترین زمان برای ایجاد محتوا و همچنین تعداد متناسب محتوا را برای شبکه و نوع مخاطبین خود به دست آورید.

 ۲- ایجاد نکردن روابط دو طرفه با مخاطبینتان

شبکه های اجتماعی فقط ابزاری برای انتقال پیام‌های شما به مخاطبینتان نیست و بلکه باید تلاش کنید تا به هر نحوی با مخاطبینتان ارتباط برقرار کنید. در صورتی که در حوزه بازاریابی شبکه‌های احتماعی، کاربران رغبتی برای برقراری ارتباط با شما یا سایر اجزای کسب و کارتان ندارند، باید در نحوه برنامه ریزی و فعالیت خود در شبکه‌های اجتماعی تجدید نظر کنید.

۳- داشتن انتظارات غیرواقعی از شبکه‌های اجتماعی

مانند بسیاری دیگر از زمینه‌های تجارت الکترونیک، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی یک فعالیت بلند مدت است. هرچند با فعالیت کوتاه مدت هم خواهید توانست نتایجی را کسب کنید ولی نتایج واقعی را پس از ماه‌ها تلاش به دست خواهید اورد. بسیاری از کسب و کار‌ها با فعالیت کوتاه مدت و عدم کسب نتایج مورد نظر، خیلی راحت قید شبکه‌های اجتماعی را زده و آن را ترک می کنند. پس تنها با این دید وارد حوزه بازاریابی شبکه‌های مجازی شوید که توانایی برنامه ریز برای فعالیت طولانی مدت برای کسب نتایج دلخواه را داشته باشید.

۴- ارسال محتوای صرفا مربوط به تبلیغات محصولات و خدمات خود

یکی دیگر از اشتباهات متداول در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، ارسال پست‌های مربوط به تبلیغ مستقیم یا غیر مستقیم محصولات و خدمات خودتان است. نباید فعالیت شما فقط شامل تبلیغات محصولات خودتان باشد. در واقع در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، در کنار معرفی محصولات و خدمات خود به اندازه معقول که موجب ناراحتی مخاطبان نشود، باید مطالب مفید و مورد پسند مخاطبینتان را نیز تهیه کنید تا با جلب رضایت آنها، در ذهن آنها باقی بمانید.

۵- در نظر نگرفتن مخاطبین در تولید محتوا

در زمان تهیه محتوا یا آمادگی برای ارسال محتوا، این سوال را از خود بپرسید:‌ محتوای تولید شده مربوط به چیزی است که می خواهید به مخاطبین بگویید یا در مورد چیزی است که مخاطبین تمایل به دانستن (شنیدن یا دیدن) آن دارند؟ همواره به این فکر کنید که مخاطبین من چه کسانی هستند؟ چه مواردی برای آنها جالب است؟ و چونه می توانم بیشتر به آنها کمک کنم؟

۹ اشتباهی که در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی نباید انجام دهید

۶- صادق نیستید!

یک توصیه دوستانه، با مخاطبین خود صادق باشید، صادق باشید و صادق باشید!.

ممکن تصور کنید که نیازی به معرفی هویت خود در شبکه‌های اجتماعی ندارید، یا می توانید خود را آنگونه که دوست دارید باشدی، معرفی کنید، اما در درازمدت این استراتژی می تواند از تاثیرگذاری شما در شبکه‌های مجازی بکاهد.

خودتان باشید!! افکار و هویت واقعی خود را به اشتراک بگذارید و مطمئن باشید هیچ چیز بیشتر اینکه مخاطبین بدانند مخاطب چه فردی هستند، نمی تواند حس اعتماد را در آنها ایجاد کنید.

۷- پاسخ ندادن به سوالات و نظرات

همانطور که ذکر شد، اگر در فعالیت بازاریابی شبکه اجتماعی خود، ارتباط دوطرفه با مخاطبین نداشته باشید، ممکن است قسمتی از برنامه بازاریابیتان دچار مشکل باشد. یکی از عواملی که به تدریج می تواند این ارتباط دو طرفه را نابود کرده یا مانع شکل گیری آن باشد، عدم پاسخ دهی درست به سوالات یا نظرات کاربران است. پس همان قدر که برای ایجاد محتوای مناسب زمان صرف می کنید، برای خواندن نظرات و سوالات دنبال کننده‌ها و ایجاد ارتباط دوطرفه، زمان اختصاص دهید.

 ۸- ارسال محتواهای تکراری

عموماً چه مطالبی را در این شبکه‌ها منتشر می‌کنید؟ آیا در بین محتوا تولیدشده تنوع را هم مدنظر قرار می‌دهید و مثلاً سعی می‌کنید گاهی یک ویدئو یا تصویر هم به اشتراک بگذارید؟ آیا سعی کرده‌اید سؤالی از مخاطبین خود در این شبکه‌ها بپرسید؟ ارسال یک نوع محتوا بطور مکرر موجب خستگی مخاطب پس از مدتی شده و ناخودآگاه موجب خارج شدن از شبکه یا کانال شما می‌شود.

۹- هدایت نکردن دنبال کننده ها به سمت پروسه فروش

تاثیر گذار ترین اشتباهی که ممکن است در فرایند بازاریابی شبکه‌های اجتماعی مرتکب شوید، عدم هدایت مخاطبین به سمت فرایندهای فروش است. ممکن است بهترین محتوا را در بهترین زمان ممکن برای کاربران خود ارسال کنید ولی هیچ اقدامی در جهت ترغیب کاربر برای خرید یا کسب اطلاعات بیشتر یا شرکت در کمپین های تبلیغاتی و فروش دیگری، انجام ندهید. در این حالت باید بگویم فرایند بازاریابی شما هنوز ناقص است.

ممکن است بتوانید با فعالیت درست خود، رضایت مخاطبین خود در شبکه‌هایی مثل اینستاگرام یا تلگرام یا فیسبوک را جلب کنید و با این کار باعثشناخته شدن برند و کسب و کار مورد نظر خود شوید اما تا زمانی که راه‌هایی برای تبدیل مخاطبین به خریداران واقعی، پیش روی آنها قرار نداده‌اید، پروسه بازاریابی شما هنوز تکمیل نشده است.

 

امیدوارم در صورتی که در حیطه بازاریابی شبکه‌های اجتماعی در حال فعالیت هستید، موارد ذکر شده مفید فایده باشند. در صورتی که موارد دیگری سراغ دارید که می توان به این لیست اضافه کرد، لطفا از طریق فرم نظردهی پایین همین صفحه با ما به اشتراک بگذارید.

 

خواندن 756 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 11 بهمن 1395 07:21

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.