سه شنبه, 28 دی 1395 13:35

بایدها و نبایدهایی که در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی باید به خاطر داشته باشید

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
بایدها و نبایدهایی که در بازاریابی بکه‌های اجتماعی باید به خاطر داشته باشید بایدها و نبایدهایی که در بازاریابی بکه‌های اجتماعی باید به خاطر داشته باشید

قبلا گفتیم که در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی مرتکب این ۹ اشتباه نشوید! زیرا نه تنها ممکن است با انجام این اشتباهات، از تاثیرگذاری فرایند بازاریابی شبکه‌ای خود بکاهید، بلکه در برخی مواقع ممکن است به شخصیت و برند کسب و کار خود نیز لطمه وارد کنید. در ادامه به معرفی برخی دیگر از بایدها و نبایدهایی که در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی باید در نظر داشته باشید می پردازیم.

هماطور که می دانیم، یکی از بهترین روش‌های بازاریابی، بازاریابی اینترنتی است و یکی از بهترین روش های بازاریابی اینترنتی، بازاریابی از طریق شبکه‌های اجتماعی است. متاسفانه کارهای بسیاری در ایم حیطه توسط کسب و کار‌ها انجام می شوند که اشتباه هستند و از طرف دیگر اقدامات دیگری هستند که کمتر کسی به انها توجه می کند.

ارزشمند باشید

یکی از اهداف شما باید این باشد که محتوایی را به اشتراک بگذارید که مخاطبین شما علاقه‌مند به خواندن آن باشند. باید سعی کنید شایسته توجه مخاطبین و مشتریان خود قرار بگیرید.

در جایی باشید که باید باشید

شبکه‌های اجتماعی زیادی برای عضویت و بازاریابی وجود دارد ولی این به این معنی نیست که باید در تمام این شبکه‌ها فعالیت دائم داشته باشید. بهترین شبکه‌های اجتماعی برای کسب و کار شما، شبکه‌هایی هستند که مشتریان یا کاربران مورد نظر شما در ان قرار دارند. به مخاطبین خود فکر کنید و اینکه بیشتر وقت خود را در چه شبکه‌هایی می گذرانند و بیشتر وقت و انرژی خود را در این شبکه‌ها صرف کنید.

در گفتگو‌های دو طرفه شرکت کنید

تا زمانی که به خواسته‌های دیگران اهمیت ندهید نباید انتظار داشته باشید که سایرین نیز به خواسته‌های شما اهمیت بدهند. شبکه‌های اجتماعی، یک جریان دوطرفه هستند، به مخاطبین خود ارزش قائل شوید تا برای آنها ارزشمند باشید.

به استراتژی‌های هر شبکه توجه کنید

شبکه‌های جتماعی با یکدیگر متفاوت هستند. هر شبکه‌ی اجتماعی بسته به نوع محتوای رایج در انها با سایر شبکه‌ها متفاوت است و اگر می خواهید در شبکه‌ای موفق باشید همان نوع محتوایی را به اشتراک بگذارید که مورد پسند کاربران آن شبکه باشد. سعی کنید محتوای یکسان را در تمام شبکه‌ها به اشتراک نگذارید.

محتوای مناسبی را به اشتراک بگذارید

اگر چیزی برای به اشتراک گذاشتن نداشته باشید، در واقع نمی توانید موفقیت زیادی در شبکه های اجتماعی به دست بیاورید. وبلاگ نویسی بهترین راه برای تولید محتوایی است که بتوانید در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید. با ایجاد و به روز رسانی وبلاگ، نه تنها ترافیک بازدیدکننده‌ها را به وبسایت خود جذب می کنید بلکه این امکان را به دیگران می دهید تا در شبکه‌های اجتماعی، محتوای شما را با سایرین به اشتراک بگذارند.

سعی کنید ارتباط برقرار کنید

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی تماما حول محور ارتباط و برقراری ارتباطات سالم می چرخد. هر چه قدر که بهتر و بیشتر بتوانید با مخاطبین خود ارتباط ایجاد کنید و رفتار‌های اجتماعی تری داشته باشید، آنها نیز نظر بهتری در مورد کسب و کار شما خواهند داشت و هر چه بیشتر شما را به سمت دستیابی به اهداف مورد نظر خود هدایت خواهند کرد.

از نظرات مخالف و انتقادآمیز نترسید

از نظرات منفی و انتقادآمیز نترسید. ممکن است برخی از مخاطبین واقعا از شما یا کسب و کار شما خوششان نیاید یا حتی متنفر باشند. این گونه نظرات برای هر نوع کسب و کاری وجود دارند. هدف شما باید این باشد که با دانستن نکات منفی در مورد کسب و کار خود، سعی در رفع انها و ارایه محصولات و خدمات بدون نقص داشته باشید.

از نظرات منفی و انتقاد امیز مشتریان در شبکه های اجتماعی نترسید

حواستان به همکارانتان باشد

اگر تیم بازاریابی شبکه‌های اجتماعی شما شامل بیش از یک فرد است، بهتر است برای فرایند بازاریابی خود، برنامه ای تدوین کنید تا تمام اعضای تیم در مورد کسب و کارتان، حضوری هماهنگ با هم داشته باشند.

طیف مخاطبین خود را بشناسید

استراتژی شما در شبکه های اجتماعی زمانی موفقاست که مخاطبین به مطالب شما توجه کنند و به انها پاسخ دهند. برای اینکه بتوانید محتوایی تولید کنید که مورد توجه مخاطبینتان قرار گیرد باید ابتدا آنها را بشناسید و بدانید به دنبال چه نوع محتوایی هستند. هر چه بیشتر بتوانید مشتریان خود را بشناسید، بازاریابی شما هدفمندتر و موفق تر خواهد بود.

معتبر و موجه باشید

معتبر بودن برای کاربران، کلید ساخت هویت آنلاین برای یک کسب و کار است. سعی کنید در محیط آنلاین، کسب و کار خود را همانطور نشان دهید که واقعا است، وقتی کسی جلوه انلاین کسب و کار شما را می بیند باید به خوبی متوجه شود با چه کسب و کاری مواجه است. معتبر بودن و با ثبات بودن یکی از مهمترین راه‌کارهای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی است.

از تصاویر انحصاری استفاده کنید

امروزه اکثر شبکه‌های اجتماعی مبتی بر المان‌های بصری هستند. بنابراین حتما از تصاویر با کیفیت و البته مرتبط با موضوع محتوای ارسالی استفاده کنید. سعی کنید تصاویر استفاده شده متعلق به خودتان باشد و روی این موضوع حساسیت نشان دهید. هیچ چیزی بدتر از این نیست که مخاطبین، تشخیص دهند که از تصاویر یا محتوای سایرین استفاده می کنید.

به دنبال میانبرها نباشید

هیچ موفقیتی در زندگی بدون تلاش به دست نمی آید، این موضوع در شبکه های اجتماعی نیز صدق می کند. هیچ جادویی یا میانبری وجود ندارد. برای رسیدن به موفقیت باید برنامه ای بلند مدت داشت. خرید دنبال کننده در شبکه های اجتماعی شما را به هیچ موفقیتی نمی رساند.

اگر فکر می کنید می توانید با چنین حقه هایی دیگران را به این اشتباه بیاندازید که برند شما بسیار معروف و معتبر است باید تذکر داد که خیلی راحت می توان متوجه شد که این محبوبیت حقیقی نیست. اگر به دنبال نتایج واقعی هستید باید این را بدانید که این کار وقت می برد. به جای میانبر زدن، روی یک برنامه بلند مدت برای رسیدن به موفقیت در شبکه های اجتماعی تمرکز کنید.

خودخواه نباشید

رایج ترین اشتباه در بازاریابی شبکه های اجتماعی، خودخواه بودن است. برخی از کسب و کارها هستند که فقط به خودشان توجه دارند و همواره از خودشان و مسائل مربوط به خودشان حرف می زنند. اگر شما نیز چنین رفتاری در شبکه های اجتماعی دارید باید توجه کنید که این خودخواهی است و خودخواهی هم مثل دنیای واقعی، در شبکه های اجتماعی نیز چندان مورد استقبال قرار نمی گیرد.

چه موارد دیگری می شناسید که می تواند در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی مورد استفاده قرار گیرند؟ لطفا از طریق فرم نظردهی پایین همین صفحه با ما به اشتراک بگذارید.

 

خواندن 690 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 11 بهمن 1395 07:21

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.