nasser.man@gmail.com
حمایت از تولید داخل در حیطه نرم افزار

حمایت از تولید داخل در حیطه نرم افزار

یکی از سوالاتی که همیشه از خودم می پرسم این است که آیا لازم هست بعضی سختی ها را به جان بخرم و از نرم افزارها و سرویس های اپن سورس به جای نرم افزارها وسرویس های غیر اپن سورس استفاده کنم؟

از چندین سال پیش که عملا از سیستم عامل ویندوز استفاده نمی کنم و سیستم عامل لینوکس، سیستم عامل پیش فرض برای محیط کار و استفاده خانگی من است، بارها با مشکلات کوچک و بزرگ مواجه شدم ( که البته با توجه به توسعه سریع این سیستم عامل این مشکلات خیلی کمتر از چند سال پیش هستند) و گاها مجبور به استفاده از نرم افزارهایی با امکانات کمتر نسبت به مشابه ویندوزی آنها شده ام.

اما چه دلیلی دارد که از راه آسان تر که استفاده از سیستم های غیراپن سورس است، استفاده نکنم؟

چند روز پیش سایت وان سیگنال که یک سیستم رایگان برای ارسال پوش نوتیفیکیشن ها به دستگاه های موبایل و تحت وب است، دسترسی خود به کاربران ایرانی را مسدود کرد. البته این مورد خیلی عجیب نیست. سایت ها و سرویس های خیلی زیادی هستند که برای کاربران ایرانی قابل دسترس نیستند. از گوگل گرفته تا میکروسافت و سایتهای بزرگ و کوچک دیگر.

دلیلی که باعث شد تا جامعه اپن سورس ایجاد شود و هر رو بر طرفداران این سیستم ها اضافه شود، ایجاد آزادی و به عبارت دیگر حذف مالکیت از سیستم های نرم افزاری است.

شخصا نه اطلاعاتی در مورد برنامه نویسی و توسعه لینوکس دارم و نه اطلاعات قابل توجهی در رابطه با استفاده از آن دارم ولی دلیلی هم ندارم که ویندوز برای همیشه برای ما به صورت فعلی قابل استفاده باشد. دلیلی ندارد که میکروسافت نتواند در اپدیت بعدی برای سیستم عامل خود، کامپیوتر تمام کاربران ایرانی را قفل کند، اطلاعات انها را به صورت آشکار یا پنهان سرقت نکند، یا ما را مجبور به پرداخت هزینه های لایسنس یا هر چیز دیگر برای سیستم عامل خود کند.

همه اینها از نظر قانونی حق میکروسافت هستند و بدون تعارف ما محصولات میکروسافت را به صورت دزدی و غیرقانونی استفاده می کنیم (بماند که از نظر قانونی میکروسافت حق ندارد اجازه استفاده از سرویس های خود را به کاربران ایرانی بدهد!). اما لحظه ی فرض کنیم تمام سیستم عامل های ویندوز ایرانی در اولین اتصال به اینترنت، قفل شوند. این شامل هزاران سرور ویندوزی برای هزاران سازمان و شرکت داخلی هم هست.

گوگل تمام سرویس های خود برای کاربران ایرانی، هم سرویس های تحت وب مانند جیمیل یا درایو و جستجو، و هم سرویس های مربوط به موبایل مانند تمام سرویس های اندروید و صدها سرویس دیگری که هنوز توسط گوگل برای کاربران ایرانی مسدود نشده اند را، مسدود کند.

صدها و شاید هزاران سرویس و شرکت دیگر چه طور، اپل، دل، سامسونگ، اوراکل و ….؟

این دلیل من برای استفاده از اپن سورس است. این دلیل من برای استفاده از سرویس های ایرانی به جای سرویس های خارجی هرچند با کیفیت کمتر و هزینه بالاتر نسبت به سرویس های خارجی است و اگر هنوز این دلیل برای شما کافی نیست، کمی بیشتر در این مورد فکر و تحقیق کید!

از چند ماه پیش هزینه هاست های اینترنتی افزایش پیدا کردند، چرا؟ چون اکثر شرکت های ارایه دهنده هاست راحت ترین کار را انجام می دهند، از یک شرکت خارجی نمایندگی خریداری می کنند، سرویس های همان شرکت خارجی را با کمی پورسانت به کاربران داخلی می فروشند. خیلی راحت و بدون دردسر، اما می دانید چند نفر متخصص حتی در شهرهایی مانند تبریز، اصفهان، مشهد، شیراز و … وجود دارند که می توانند با کمی کار سروی برای میزبانی سایت ها و اپلیکیشن های وب راه اندازی کنند؟ نیازی به خرید لایسنس و دردسرهای مربوط به ارز و خیلی مشکلات دیگر نیست، یک سرور سخت افزاری با صدها سرور لینوکسی. ولی راه آسان تر این هست که به جای تولید کننده تکنولوژی، واسط بین تولید کننده و مصرف کننید باشیم تا این وسط درصدی پورسانت به دست بیاریم!

خوشبختانه از سرویس وان سیگنال فقط در یک سایت استفاده کردم ( هرچند همین سایت باعث شد که این مطلب را بنویسم). بعد از اینکه چند روز به این سایت مراجعه کردم با پیام عدم دسترسی به این سایت مواجه شدم و چون نمی خواستم از سرویس های گوگل برای ارسال پوشنوتیفیکیشن استفاده کنم (گوگل هیچ وقت هیچ چیزی رو مقدم بر درآمدزایی خودش نمی کنه) دنبال سرویس های ایرانی که همچین امکاناتی رو می دادند گشتم….شرمنده شدم از اینکه شرکت ها و مجموعه هایی داخلی هستند که امکاناتشون می تونه نیاز من رو برآورده کنه و من همچنان داشتم از وان سیگنال استفاده می کردم و از مسدود شدن اون احساس ناراحتی می کردم.

همین اتفاق در مورد نقشه گوگل هم افتاد، در مورد سیستم های وبلاگ دهی هم همچنین، در مورد خیلی چیزهای دیگه که جوانان با استعدادی داخل همین کشور هستند که ما با نادیده گرفتن اونها دست به دامان شرکت های خارجی می شیم و این باعث تاسف هست.

تلگرام رو که هنوز به خاطر دارید؟ یک اپلیکیشن خارجی که انصافا امکانات بسیار خوبی هم دارد، و اگر به خاطر امکانات خوب اون هنوز از اون استفاده می کنید، حق دارید، اما کسانی رو می شناسم که چون این اپلیکیشن یک اپلیکیشن خارجی هست ، حاضرند به هر نحوی از آن استفاده کنند ولی سراغ پیام رسانهای داخلی نروند. چون داخلی هستند!

دیدگاهتان را بنویسید

Close Menu