nasser.man@gmail.com
وردپرس بهتر است یا جوملا؟

وردپرس بهتر است یا جوملا؟

اولین سیستم مدیریت محتوا که استفاده کردم نسخه یک و نیم جوملا بود که برای وبسایت بخش روابط عمومی دانشگاه پیام نور تبریز (البته با کمک یکی از دوستان) از آن استفاده کردیم.

در مقایسه جوملا با وردپرس، در بعضی قسمت ها جوملا بهتر از وردپرس هست. مثلا در جوملا امکان تعریف انواع گروه های کاربری، انواع سطوح دسترسی و انواع بخش ها و صفحات خیلی راحت امکان پذیر هست در حالی که در وردپرس نیاز به کمی کار بیشتر دارد.

در مورد قالب و پیکربندی قالب هم در جوملا امکان اعمال تنظیمات مختلف از قبیل اختصاص قالب های مختلف به صفحات و منوهای مختلف با چند کلیک ورود دارد. در مورد چیدمان هم همین طور، فکر می کنم جوملا در این مورد هم کمی بهتر از وردپرس هست. در واقع برای این کارها نیازی چندانی (شاید اصلا) به کد نویسی و دستکاری کد نیست.

اما جوملا بهتر هست یا وردپرس؟

یا بهتر هست این طور بپرسیم: برای من و پرای پروژه ای که می خواهم انجام دهم، جوملا مناسب تر است یا وردپرس؟

تعداد قالب های رایگان:

یکی از مشکلاتی که در طراحی سایت با استفاده از جوملا داشتم، پیدا کردن قالب مناسب برای ایجاد سایت بود. هرچند قالب های رایگان زیادی برای جوملا هست ولی در طی تقریبا  چند هفته گذشته قالب های بسیار زیادی برای ورد پرس پیدا کردم که ساختار بسیار ساده تری که قالب های وردپرس نسبت به قالب های جوملا دارند خیلی راحتتر امکان تغییر و اصلاح قالب ها وجود دارد.

ساختار قالب ها:

جوملا از ساختار بسیار خوبی برای قالب های جوملا استفاده می کند. در واقع یک قالب فقط یک قالب هست که تمام چیزی که انجام می دهد فقط نمای کلی سایت رو نمایش می دهد. در واقع قالب جوملا مثل تمام قسمت های دیگر جوملا یک ساختار ماژولار دارد که در مقایسه با قالب های وردپرس (به نظر من) ساخت یافته تر و منشم تر هست. ولی همین ساختار بهتر باعث می شه که ویرایش قالب های جوملا کمی سخت تر از شخصی سازی قالب های ورد پرس بشه. هر چند در این مدت فقط با دو یا سه قالب ورد پرس کار کردم ولی کار با قالب های وردپرس برای من راحت تر و کمی لذت بخش تر بود.

البته دو مورد دیگر در مورد قالب های وردپرس هست که نظر من رو جلب کرد: یکی وجود قالب انجین ها و قالب های پایه بسیار متنوع برای وردپرس و دومی امکان استفاده از child-themes. به نحوی که کافیه یک قالب رو نصب کنیم و بدون اینکه فایل های اصلی قالب نصب شده رو تغییر بدیم ، اونها رو سربارگزاری و تقریبا به هر شکل دیگه ای ویرایش کنیم.

استفاده از هوک ها و فیلترها:

هر چند هنوز عملا هیچ افزونه ای برای وردپرس ایجاد نکردم ولی از مطالبی که در این باره دیدم فکر می کنم سیستم افزونه نویسی وردپرس نسبت به پلاگین های جوملا کارآمدتر هست.

در مورد ماژول ها و به خصوص کامپوننت نویسی، جوملا باز ساختارمندتر و نیرومندتر هست و با استفاده از جوملا برنامه نویس امکانات بیشتری در اختیار داره.

من برای توسعه برنامه های تحت وب از کدیگنایتر استفاده می کنم و شاید در آینده از فریموورک های دیگه هم استفاده بکنم ولی فکر نمی کنم نه جوملا و نه وردپرس(به هیچ وجه) بستر مناسبی برای توسعه نرم افزارهای تحت وب باشند. بنابراین سبتری که بتونه امکانات ساده تری برای ایجاد افزونه های کوچک در اختیارم قرار بده برام بیشتر مناسب هست.

فکر می کنم ورد پرس این خصوصیت رو داره. هر چند افزونه های بسیار زیادی هستند که به احتمال بسیار نیاز به کدنویسی رو خیلی کاهش میدن.

فروشگاه اینترنتی:

من از فروشگاه ساز اپن کار برای ایجاد فروشگاه های اینترنتی استفاده می کنم. از نظر امکانات و کارآیی اپن کارت خیلی بهتر از ووکامرس هست ولی باز دو مشکل در استفاده از اپن کارت وجود داشت که باعث شد جدی تر به استفاده از ووکامرس به جای اپن کارت فکر کنم.

اول اینکه تعداد کاربران ووکامرس خیلی خیلی بشتر از اپن کارت هست و به همین دلیل بیشتر می شه به اینده ووکامرس امیدوار بود. همینطور افزونه های پرداخت و قالب های بیشتری برای ووکامرس نسبت به اپن کارت وجود داره طوری که حتی اگر قالب سایت  برای ووکامرس بهینه نشده باشه، باز هم برای فروشگاه قالب ویرایش و استفاده هست.

ووکامرس در حالت پایه امکانات خیلی کمتری نسبت به اپن کارت داره و برای استفاده از افزونه های اضافی باید هزینه پرداخت بشه. پس اگر به دنبال راه اندازی یک فروشگاه متوسط و بزرگ هستید یا می خواهید در اینده امکان توسعه فروشگاه وجود داشته باشه، ووکامرس اصلا گزینه خوبی به حساب نمی یاد.

در عین حال همانطور که گفتم در صورت استقاده از ووکامرس به علاوه وردپرس، تعداد بسیار زیادی قالب و افزونه وجود خواهد داشت که می شه برای راه اندازی فرشگاه اینترنتی از اونها استفاده کرد.

در حال حاضر از ووکامرس و وردپرس برای یکی از سایت های قدیمی استفاده می کنم (در واقع جایگزین جوملا + اپن کارت‌کردم) برای همین سایت هم از وردپرس استفاده می کنم. همینطور برای یک سایت فروشگاهی دیگه هم به احتمال زیاد از ووکامرس استفاده خواهم کرد. مشکلی که ممکنه در اینده پیش بیاد نیاز به توسعه فروشگاه اینترنتی هست که امیدوارم بتونم افزونه های رایگانی برای اونها پیدا کنم یا حداقل خودم بتونم افزونه هایی تهیه کنم (مواردی که احتمالا پیش بیان فعلا افزونه های رایگان پیدا کردم یا امکان نوشتن افزونه های مورد نیاز وجود داره).

ولی احتملا اینکه یک فروشگاه اینترنتی ووکامرسی نیاز به ارتقا به یک فروشگاه ساز واقعی مثل اپن کارت یا پرستاشاپ یا مجنتو داشته باشه خیلی زیاده.

مطالب خیلی زیادی می شه در مورد مقایسه وردپرس و افزونه های اون نوشت ولی فعلا از اینکه از وردپرس استفاده می کنم راضی هستم و امیدوارم بتونم از اون بیشتر استفاده کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

Close Menu